
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Min Current Limit | 200 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 25 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17981
Ext.Price$0.17981
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17981 | $0.17981 |
| 10 | $0.15892 | $1.58920 |
| 50 | $0.14045 | $7.02250 |
| 100 | $0.12063 | $12.06300 |
| 500 | $0.10360 | $51.80000 |
| 1000 | $0.09675 | $96.75000 |
| 3000 | $0.09036 | $271.08000 |
| 5000 | $0.08457 | $422.85000 |
